Szymon Zielonka
Dr Szymon Zielonka ukończył studia magisterskie z optometrii klinicznej na Salus University (USA) w 2011 roku, a w 2019 roku uzyskał stopień doktora na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Jego działalność zawodowa koncentruje się na pracy w gabinecie oraz edukacji specjalistów i pacjentów.
Jest autorem popularnego bloga „Tata Optometrysta”, który obserwuje ponad 21 tysięcy osób na Facebooku i Instagramie. W ciągu ostatniego roku przeszkolił ponad 200 optometrystów, co stanowi około 5% wszystkich aktywnych zawodowo specjalistów w Polsce. Dr Zielonka jest również twórcą i wydawcą aplikacji do rehabilitacji wzroku, z których korzystają specjaliści na całym świecie.
W swojej pracy kieruje się medycyną opartą na faktach (evidence-based medicine) oraz holistycznym podejściem do pacjenta.
Na konferencji Optopus 2025 poprowadzi warsztaty pt. „Wstęp do diagnostyki różnicowej w optometrii na przykładzie zaburzeń akomodacyjno-wergencyjnych” 🐙
Tomasz Tokarzewski (ALCON)
Absolwent Politechniki Warszawskiej i Akademii Medycznej w Poznaniu, specjalizujący się w badaniu wzroku oraz doborze soczewek kontaktowych i okularów, zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom.
Właściciel Akademii Wzroku Tokarzewski, w ramach której prowadzi również gabinet diagnostyki zeza i terapii wzrokowej. Wykładowca Widzenia obuocznego na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej współpracował także z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechniką Wrocławską. Redaktor naukowy pierwszego polskiego wydania podręcznika „Optometria”, oraz podręcznika „Kontaktologia”.
Autor wielu publikacji z zakresu optometrii, kontaktologii i optyki. Od wielu lat członek Brytyjskiego Towarzystwa Soczewek Kontaktowych (BCLA), Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Kontaktologii (IACLE), Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki oraz Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych.
Już od 25 lat prowadzi specjalistyczne szkolenia obejmujące między innymi procedury badania wzroku i doboru soczewek kontaktowych. W szkoleniach tych udział wzięło już blisko 1000 okulistów, optometrystów i optyków z całej Polski.
Podczas konferencji poprowadzi 🐙:
Wykład: „Mój kontaktologiczny pierwszy raz”
Tomasz Suliński (ALCON)
Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest doświadczonym specjalistą w dziedzinie optometrii i kontaktologii, z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży. Obecnie pełni funkcję Senior Professional Education & Development Manager w firmie Alcon, gdzie odpowiada za edukację i rozwój specjalistów ochrony wzroku. Jest również doktorantem w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim, koncentrując się na badaniach związanych z soczewkami kontaktowymi i zdrowiem oczu. Wykładowca kontaktologii na Uniwersytecie Warszawskim.
W trakcie swojej kariery Tomasz zdobył doświadczenie w edukacji optometrystów oraz wdrażaniu innowacyjnych produktów na polski rynek. Jest autorem wielu artykułów naukowych i branżowych. Koordynował szkolenia i warsztaty dla specjalistów ochrony wzroku, rozwijając współpracę z wiodącymi ekspertami branżowymi.
Podczas konferencji poprowadzi 🐙:
Wykład: „Mój kontaktologiczny pierwszy raz”
Warsztaty: „Kontaktologiczne SOS – naprawiamy problemy z soczewkami krok po kroku”
Magdalena Łoskot (ALCON)
Absolwentka studiów z zakresu optometrii oraz biofizyki na specjalności optyka okularowa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła także Studiom Pracowników Medycznych i Społecznych w Warszawie jako dyplomowana ortoptystka.
W czasie kariery zawodowej zdobywała doświadczenie zarówno w salonach optycznych, klinikach okulistycznych, jak i gabinetach terapii widzenia. Obecnie Specjalistka Edukacji Profesjonalnej i Rozwoju w Dziale Profesjonalnym Alcon Polska.
Szczególnie interesuje się kontaktologią, terapią widzenia oraz kwestią prawidłowej komunikacji i edukacji pacjenta w gabinecie oraz poza nim.
Jest twórczynią plakatów edukacyjnych oraz edukuje w sieci jako TERAPI, głównie na profilu instagram @magda.loskot.
Podczas konferencji poprowadzi 🐙:
Wykład: „Mój kontaktologiczny pierwszy raz”
Warsztaty: „Kontaktologiczne SOS – naprawiamy problemy z soczewkami krok po kroku”
Malwina Geniusz
Ekspertka w dziedzinie optometrii, terapii widzenia oraz integracji sensorycznej
Dr inż. Malwina Geniusz od ponad 20 lat jest związana z Politechniką Wrocławską, gdzie pełni rolę wykładowczyni i mentorki dla przyszłych specjalistów w dziedzinie optyki i optometrii. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w pracy z pacjentami w gabinecie optometrycznym, specjalizując się w diagnostyce oraz leczeniu trudnych i nietypowych przypadków. Jej praktyka koncentruje się na prowadzeniu terapii widzenia z wykorzystaniem indywidualnego podejścia do potrzeb każdego pacjenta.
W ramach swojej działalności naukowej dr Geniusz bada m.in. zmysł wzroku w kontekście projekcji i percepcji przestrzeni, optometrię pediatryczną oraz neurooptometrię. Jej wiedza i osiągnięcia zostały docenione na arenie międzynarodowej, czego dowodem jest prestiżowa nagroda SPIE Scholarship. Dr Geniusz aktywnie dzieli się swoją wiedzą w formie publikacji naukowych oraz popularnonaukowych, przyczyniając się do popularyzacji wiedzy z zakresu optyki i terapii widzenia.
Na konferencji Optopus 2025 dr Malwina Geniusz wygłosi wykład zatytułowany „Integracja sensoryczna w procesie widzenia”. 🐙
Sebastian Nowakowski
Właściciel firmy Ophtalmica, która od 2004 roku specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań optycznych, takich jak pomoce wzrokowe, unikalne rozwiązania optyczne oraz specjalne filtry medyczne światła widzialnego dla pacjentów z różnorodnymi problemami widzenia, a także produkty wspierające terapię wzroku.
Podczas swojej kariery zdobył szeroką wiedzę na temat zastosowania filtrów medycznych, pomocy optycznych i niestandardowych rozwiąwzań w praktyce optometrycznej. Dzięki zaangażowaniu w edukację specjalistów ochrony wzroku dzieli się swoją wiedzą, aby wspierać młodych optometrystów w rozwijaniu kompetencji i odpowiadaniu na rosnące wymagania pacjentów.
Podczas konferencji poprowadzi 🐙:
Wykład: „Filtry medyczne – czy mogą dać to, co social media obiecują?”
Warsztaty:
„Dobór pomocy wzrokowych do bliży dla osób słabowidzących"
Dobór pomocy wzrokowych do dali dla osób słabowidzących"
Monika Feltzke
Dr n. med. Monika Feltzke – doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej, optometrysta, wykładowca na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, a także członkini założycielska Środowiskowej Komisji Akredytacyjnej Optometrii i Optyki. W roku 2010 odbyła staż naukowy w Southern College of Optometry w Memphis (USA), a w roku 2011 uzyskała tytuł doktora nauk medycznych. W swojej pracy zajmuje się zagadnieniem progresji krótkowzroczności, optyki fizjologicznej, badaniem refrakcji oraz słabowidzeniem.
🐙 Podczas konferencji Opropus 2025, dr Feltzke wygłosi referat na temat procedur wyznaczania wady refrakcji u osób słabowidzących. W swoim wykładzie szczególną uwagę poświęci technice bracketing, znanej również jako „zamykanie w nawias”, która stanowi ważne narzędzie w określaniu wady refrakcji u osób z ograniczoną ostrością widzenia. Dr Feltzke omówi także zastosowanie szczeliny stenopeicznej, która pozwala na wyznaczenie astygmatyzmu, szczególnie w przypadkach, gdy standardowe metody badania mogą być utrudnione.
Prezentacja będzie stanowić cenne źródło wiedzy na temat metod wspierających diagnozowanie wad wzroku u pacjentów ze słabowidzeniem.
Hanna Buczkowska
Dr n. med. Hanna Buczkowska – optometrystka, ortoptystka, coach oraz adiunkt na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Jest inicjatorką i kierownikiem pierwszych w Polsce Studiów Podyplomowych dla optometrystów – Rehabilitacja Widzenia, prowadzonych na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W latach 2013-2014 dr Buczkowska uczestniczyła w pionierskim kursie online „Amblyopia / Strabismus I”, organizowanym przez Illinois College of Optometry w Chicago. Jej praca naukowa i praktyka optometryczna w Centrum Lepszego Widzenia koncentruje się na rehabilitacji widzenia (VT), optometrii pediatrycznej, percepcji wzrokowej oraz widzeniu obuocznym.
Dr Buczkowska wraz z mężem jest także inicjatorką i koordynatorką projektu „Bartymeusz”, którego celem jest poprawa jakości widzenia u osób ubogich i bezdomnych w Polsce i Mołdawii. W ramach projektu przeprowadzane są bezpłatne badania wzroku i fundowane okulary dla najbardziej potrzebujących.
Podczas konferencji wygłosi referat pt. „Rehabilitacja widzenia – co powiedziałabym sobie 20 lat temu”, w którym przedstawi specyfikę szeroko pojętej rehabilitacji widzenia bazując na swoim 20-letnim doświadczeniu. 🐙
Katarzyna Dubas
Optometrystka i optyk okularowy, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie ukończyła studia licencjackie i magisterskie na kierunkach Fizyka Medyczna, Optyka Okularowa oraz Optometria. W 2010 roku odbyła miesięczny staż w Southern College of Optometry w Memphis (USA), a w 2011 roku uczestniczyła w projekcie badawczym w Kingston University of London, gdzie pod kierownictwem prof. Barbary Pierścionek zajmowała się modelowaniem gradientu współczynnika załamania światła w soczewkach zwierzęcych.
W 2022 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych, a obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Optometrii Katedry Chorób Oczu i Optometrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jej działalność łączy naukę i praktykę, inspirując przyszłych specjalistów w dziedzinie optometrii.
Podczas konferencji poprowadzi warsztaty "Badanie układu wzrokowego u małego pacjenta" 🐙
Bartosz Szeleżyński
Optometrysta, absolwent Katedry Chorób Oczu i Optometrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pan Bartosz ukończył liczne kursy prowadzone przez światowej klasy optometrystów, takich jak dr W.C. Maples, dr David Cook, dr Wes DeRosier czy dr Hannu Laukkanen. Wspólnie z dr Laukkanenem opracował polską wersję kwestionariusza Brain Injury Vision Symptom Survey.
Jest kierownikiem projektu dotyczącego wpływu urazowych uszkodzeń mózgu w Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM oraz aktywnie działa na rzecz rozwoju optometrii i treningu wzrokowego w Polsce. W codziennej praktyce wspiera pacjentów z zaburzeniami widzenia, szczególnie widzenia obuocznego.
Jego pasją jest wykorzystanie optometrycznego treningu wzrokowego w sporcie, zwłaszcza w strzelectwie, oraz w rehabilitacji pourazowych zaburzeń widzenia.
Podczas konferencji poprowadzi warsztaty "Badanie układu wzrokowego u małego pacjenta" 🐙
Joanna Zdybel
Ortoptystka, optometrystka, pedagożka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Współzałożycielka Centrum Dobrego Widzenia OQLARY OQLARKI w Warszawie, gdzie wraz z zespołem specjalistów zajmuje się kompleksową diagnostyką i terapią widzenia u dzieci oraz dorosłych.
Joanna Zdybel jest autorką licznych artykułów i przewodników na temat wzroku skierowanych do rodziców, prelegentką na wielu konferencjach oraz edukatorką popularyzującą wiedzę na temat rozwoju widzenia i wpływu współczesnego stylu życia na zdrowie oczu. Prowadzi także blog „orto.mama”, na którym dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.
W swojej pracy łączy aktualną wiedzę naukową z wieloletnią praktyką kliniczną, kierując się holistycznym podejściem do diagnostyki i terapii. Dzięki temu oferuje pacjentom skuteczne rozwiązania oraz efektywne metody leczenia, które realnie wpływają na poprawę jakości życia.
Podczas Konferencji Optopus poprowadzi 🐙:
Wykład: "Małe oczy, wielkie wyzwania. Wstęp do diagnostyki wzroku dzieci"
Warsztaty: "Prowadzenie pacjenta w terapii domowej i gabinetowej"
Anna Kraśnicka
Optometrystka i optyk z wieloletnim doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz absolwentka studiów rolniczych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Aktualnie studentka kierunku lekarskiego Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.
W pracy istotne jest dla mnie zaufanie i komfort pacjenta oraz jego edukacja dotycząca profilaktyki i ochrony narządu wzroku. Rozmawiając z pacjentem nie omijam tematyki wpływu stylu życia, aktywności fizycznej i odżywiania na jakość widzenia. O roli diety na narząd wzroku edukuję w sieci oraz podczas konferencji.
Jestem członkiem PTOO oraz Ocular Wellness & Nutrition Society.
Podczas tegorocznej konferencji Optopus poruszy temat: Jak odżywianie wpływa na wzrok? Czy warto rozmawiać z pacjentami o roli diety w utrzymaniu prawidłowego widzenia? 🐙
Angelika Rzeźwicka (BIURO KARIER PWR)
Doradczyni kariery, trenerka i ekspertka w zakresie rozwoju zawodowego. Specjalizuje się w doradztwie zawodowym, budowaniu relacji oraz przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych. Posiada bogate doświadczenie w pracy ze studentami, wspierając ich w świadomym kształtowaniu ścieżki kariery.
Przeprowadziła ponad 100 szkoleń z zakresu skutecznego wejścia na rynek pracy, zarządzania zmianą oraz komunikacji. Współpracuje zarówno ze studentami, jak i pracownikami akademickimi, pomagając im odkrywać swój potencjał i osiągać zawodowe cele. Na bieżąco śledzi trendy na rynku pracy i dostosowuje swoje metody do dynamicznych zmian w różnych sektorach.
W swojej pracy łączy indywidualne podejście z praktyczną wiedzą o rynku pracy. Wspiera przyszłych specjalistów w budowaniu kariery zgodnej z ich kompetencjami i wartościami, pomagając im skutecznie wyróżnić się na tle konkurencji. Jej wystąpienie będzie cenną wskazówką dla studentów i młodych specjalistów, którzy chcą świadomie kształtować swoją przyszłość zawodową.
🐙 Podczas konferencji Optopus 2025 poprowadzi wykład:
„Kontakt, który otwiera drzwi: Jak budować relacje z pracodawcami i rozwijać swoją karierę”
Joanna Adamiec-Mroczek (OPTEGRA)
Dr Adamiec-Mroczek posiada rozległą wiedzę i doświadczenie w diagnostyce oraz leczeniu chorób siatkówki. Specjalizuje się w:
• Zaawansowanej diagnostyce obrazowej (OCT, Angio-OCT, angiografia fluoresceinowa),
• Kwalifikacji do zabiegów witreo-retinalnych i laseroterapii,
• Leczeniu schorzeń plamki, m.in. cukrzycowego obrzęku plamki i starczego zwyrodnienia plamki.
Jako wykładowczyni akademicka i autorka licznych publikacji naukowych, aktywnie przyczynia się do rozwoju współczesnej okulistyki oraz kształcenia przyszłych specjalistów.
🐙 Podczas konferencji Optopus 2025 wygłosi wykład: „Co może współczesna okulistyka?”
Emilia Englot (OPTEGRA)
Mgr inż. Emilia Englot - dyplomowana optometrystka, specjalizująca się w optometrii klinicznej, ze szczególnym zainteresowaniem chirurgią refrakcyjną. Absolwentka Politechniki Wrocławskiej, gdzie ukończyła studia inżynierskie i magisterskie na kierunku Optyka, zdobywając specjalizacje w optyce okularowej oraz optometrii.
Już w trakcie studiów zdobywała doświadczenie zawodowe w Klinice Okulistycznej Optegra, gdzie odbywała praktyki, a następnie rozpoczęła pracę. Od 2020 roku pracuje jako dyplomowana optometrystka, a od 2023 roku pełni funkcję Głównej Optometrystki.
Jej główne obszary działalności obejmują:
• Kwalifikację pacjentów do chirurgii refrakcyjnej,
• Badania przed zabiegami laserowej korekcji wzroku,
• Planowanie i nadzorowanie pracy zespołu optometrystów,
• Szkolenia i wdrażanie nowych specjalistów w Klinice.
Nieustannie poszerza swoją wiedzę i kompetencje, uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach i konferencjach.
🐙 Podczas konferencji Optopus 2025 wygłosi wykład: „Ścieżka rozwoju optometrysty w Klinice Okulistycznej Optegra”
Marek Skorupski (BAUSCH+LOMB)
Absolwent wydziału lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu, specjalizował się z okulistyki w Szpitalu Miejskim w Poznaniu. Już w trakcie specjalizacji zainteresował się kontaktologią, która stała się zasadniczm polem jego dalszej działalności zawodowej. Od ponad 25 lat prowadzi prywatną praktykę kontaktologiczną w Poznaniu. Jest członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych (BCLA) i Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych oraz aktualnym prezesem zarządu tejże organizacji. Wykładowca kursów i szkoleń z zakresu soczewek kontaktowych. Uczestnik wielu kontaktologicznych konferencji.
🐙 Podczas konferencjki Optopus poprowadzi wykład "Przedni odcinek oka bez tajemnic” razem z mgr inż. Mateuszem Świeradem.
Mateusz Świerad (BAUSCH+LOMB)
Absolwent Politechniki Wrocławskiej z zakresu Optometrii oraz Optyki okularowej. Laureat w konkursie na najlepszego absolwenta studiów II stopnia Wydziału Podstawowych Problemów Techniki - kierunek Optyka. W trakcie studiów przewodniczący koła naukowego SPIE. Doświadczenie zdobywał podczas stażów m.in w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gabinetach kontaktologicznych oraz salonach optycznych. Autor licznych publikacji w prasie branżowej oraz uczestnik konferencji w Polsce oraz za granicą (m.in. BCLA - British Contact Lens Association, NCC - Nederlands Contactlens Congress). Obecnie pracuje jako specjalista ds. relacji profesjonalnych w firmie Bausch+Lomb, gdzie zajmuję się szeroko pojętą merytoryką związaną z produktami kontaktologicznymi oraz prowadzi szkolenia z zakresu dopasowania sferycznych, torycznych i multifokalnych miękkich soczewek kontaktowych.
🐙 Podczas konferencjki Optopus poprowadzi wykład "Przedni odcinek oka bez tajemnic” razem z lek. med. Markiem Skorupskim.
Michael Bach
Ceniony naukowiec w dziedzinie okulistyki, percepcji wzrokowej i elektroencefalografii klinicznej. Autor strony „Optical Illusions & Visual Phenomena”, prezentującej liczne iluzje optyczne i zjawiska wzrokowe, cenionej zarówno przez badaczy, jak i pasjonatów nauki.
Twórca Freiburg Visual Acuity Test (FrACT) – narzędzia do pomiaru ostrości wzroku, powszechnie wykorzystywanego w pracach dyplomowych oraz i badaniach przesiewowych.
Prof. Bach łączy wieloletnie doświadczenie naukowe z praktyką kliniczną, nieustannie przyczyniając się do rozwoju współczesnej okulistyki i optometrii. Jego badania i publikacje stanowią istotny wkład w zrozumienie i doskonalenie procesów widzenia.
Podczas konferencji Optopus 2025 wygłosi wykład (online 😔) „FrACT in theory and practice” 🐙
Sylwia Kropacz Sobkowiak
Sylwia Kropacz-Sobkowiak – optometrystka kliniczna, wykładowczyni i specjalistka od soczewek kontaktowych, której nie trzeba przedstawiać tym, którzy mieli do czynienia z zaawansowaną kontaktologią. Jej gabinet to miejsce, do którego trafiają pacjenci wymagający specjalistycznej korekcji, a ona sama od lat szkoli optometrystów i okulistów, pomagając im lepiej dopasowywać soczewki i diagnozować pacjentów.
Poza pracą kliniczną działa również naukowo – jest konsultantką ds. Kształcenia Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki, a niedługo obejmie funkcję prezydenta Europejskiej Rady Optometrii i Optyki. Na co dzień prowadzi zajęcia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uczy studentów, jak pracować z soczewkami kontaktowymi i skutecznie diagnozować pacjentów w optometrii klinicznej.
🐙 Podczas Optopus 2025 poprowadzi wykład „Przedni odcinek oka, soczewki sztywne”
Krzysztof Szopa (COOPER VISION)
Krzysztof Szopa to optometrysta z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży ochrony wzroku i kontaktologii. Przez wiele lat był związany z wiodącymi producentami soczewek kontaktowych, gdzie zajmował się edukacją specjalistów ochrony wzroku i wprowadzaniem innowacyjnych technologii korekcji wad wzroku. Swoją karierę rozpoczynał jako optometrysta w salonach optycznych i klinikach okulistycznych, zdobywając praktyczne doświadczenie w pracy z pacjentami. Od lat aktywnie angażuje się w działalność edukacyjną – prowadzi szkolenia i warsztaty dla optometrystów oraz okulistów, dzieląc się wiedzą z zakresu nowoczesnej kontaktologii.
Obecnie Krzysztof Szopa pełni funkcję Myopia Management Specialist w firmie CooperVision, gdzie odpowiada za rozwój programów kontroli krótkowzroczności. CooperVision – główny sponsor konferencji Optopus 2025 – to globalny lider w branży soczewek kontaktowych, znany z innowacyjnych produktów (m.in. MiSight® 1 day) i zaangażowania w poprawę jakości widzenia pacjentów na całym świecie.
🐙Podczas konferencji Optopus 2025 Krzysztof Szopa poprowadzi wykład „Kontrola krótkowzroczności za pomocą miękkich soczewek kontaktowych”
Tajemniczy Prelegent
Wrótce ogłosimy następnych prelegentów...